Çamaşır makineniz kireç tuttuysa ve bunu nasıl geçireceğinizi bilmiyorsanız, Sakarya ada dzayn teknik servisi uzmanları sizlere bu konularda pratik bilgiler sunarak yardımcı olmak istiyor. Çamaşır makinesi içersin de oluşan kireç, genel anlamda kullanılan sulardan kaynaklı oluşmaktadır. Her şehrin şebeke suyu aynı olmadığı için şehirden şehre farklılıklar gösterebilmektedir. Sizinde suyunuz kireçli ise belli kullanımdan sonra makinenizin içersin de kireçlenme oluşmaya başlayacaktır. Çamaşır makineniz bu durumda eskisi gibi daha verimli ve güzel yıkama yapmayabilir. Zaman içersin de problem çözülmez ise daha büyük sorunlar çıkartabilir, parçaların bozulmasına neden olabilmektedir.

Bu makinelerin içersin de yer alan rezistans kısmı genelde kireçlenme yapan noktadır. Kireçlenme olmadığı zamanlarda ortalama 14-15 yıl ömrü olan bu parçanın kireçlenme sonrası daha kısalması gözlemlenmiştir ve makinenizi daha kısa kullanabileceğinizi belirtiriz.

Çamaşır makinenizde oluşan kireçleri engellemek için, birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan ve genelinde insanların en çok tercih ettiği hemen hemen her tarafta bulabileceğiniz kireç çözücülerdir. Bunu düzenli ve belli aralıklarda kullanmak yararlı olabilmektedir. Fakat bazı müşteriler bu durumun yararlı olmadığı ve işe yaramadığını belirtmektedir.

Diğer bir yöntem ise şebeke suyunun  filtre sisteminin uygulanmasıdır. Şebeke suyu içerisinde bulunan kireçler makineye zarar vermesini engellemek amacı ile çamaşır makinesine suyu vermeden önce filtre uygulayarak oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmanıza yardım ediyor.

Çamaşır makinesi kirecini çözümlemek için çok farklı bir yöntem de bulunmaktadır, Limon tozu, Sirke. Bunun kısaca tarifini   şu şekilde. 200 gram limon tozuna 1 litre sirkeyi karıştırın sonrasında çamaşır makinesi tamburu içerisine dökülür, ardından makinenizi 90 dereceye getirerek çalıştırın. Çalıştırmayı uzun programda yapmanızı tavsiye ederiz. İşe yarayıp yaramadığını anlamak içinde çamaşır makinesi gider borusunu klozete veya bir kovanın içine boşaltın yıkama esnasında içine dökülen kireç parçalarını görebilirsiniz.